شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: سیاسی
ساعت: 10:56 منتشر شده در مورخ: 1400/01/18 شناسه خبر: 1722332
روحانی در جلسه هیئت دولت:

هیچ راه حلی بهتر از توافق برجام وجود ندارد/ ماه رمضان کارت اعتباری الکترونیک در اختیار مردم قرار می‌گیرد

هیچ راه حلی بهتر از توافق برجام وجود ندارد/ ماه رمضان کارت اعتباری الکترونیک در اختیار مردم قرار می‌گیرد
رئیس جمهور گفت: همه اطراف توافق برجام به این نتیجه رسیده‌اند که هیچ راه حلی بهتر از توافق برجام و هیچ مسیری جز اجرای کامل برجام وجود نخواهد داشت.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ حجّت‌الاسلام حسن روحانی، رئیس‌جمهور، صبح امروز (چهارشنبه ۱۸ فروردین) در جلسه هیأت دولت گفت: در روزهای اخیر ما شاهد فصل تازه‌ای از تجدید حیات برجام هستیم. همه کشورهای متعهد در برجام در این روزها در وین اجتماع کردند؛ با ترکیب‌های مختلف با ترکیت 1+4 با حضور ایران 1+4 با حضور آمریکا، امّا به هر نحوی که بوده، صدای واحد شنیده می‌شود و آن اینکه همه اطراف این توافق هسته‌ای به این نتیجه رسیده‌اند که هیچ راه حلی بهتر از توافق برجام و هیچ مسیری جز اجرای کامل برجام وجود ندارد.

وی ادامه داد: به نظر من این یک موفقیت جدید برای جمهوری اسلامی ایران است. دولت یکی از افتخاراتش این است که در سال 97 و 98 و99 و در ماه اولیه 1400 با همه سختی‌ها و شدیدترین تحریم‌ها و جنگ اقتصادی، کشور را طوری اداره کرد که نه دوستان حتی دشمنان ما امروز اعتراف دارند که فشار حداکثری شکست خورده است. این بالاترین عمل و موفقیت این دولت است.

روحانی در ادامه گفت: یکی از افتخارات دولت دوازدهم این است که در مقابله با فشار اقتصادی، سیاسی و تبلیغاتی دشمن به‌گونه‌ای مقاومت کرده که در اینکه راه دشمنان ما منجر به شکست شده، امروز هیچ تردیدی وجود ندارد. البته همه می‌دانیم که این موفقیت در سایه مقاومت و ایستادگی ملت بزرگ ایران بوده است. اگر مقاومت مردم و تحمل رنج‌ها و سختی‌ها نبود ما شرایط دیگری داشتیم.

** نتوانستند اقتصاد ما را بشکنند

روحانی تصریح کرد: دولت حتی در این جنگ سه ساله حاضر نشد توصیه برخی دوستان را عمل کنند که می‌گفتند برای ارزاق عمومی و کالاها سیستم کوپنی را راه‌اندازی کنید. ما زیر بار نرفتیم و گفتیم کشور را به شکل عادی اداره می‌کنیم. ما می‌توانیم کالا را به اندازه نیاز جامعه به وفور در اختیار مردم قرار دهیم و این کار را کرده‌ایم و در این سه سال کالا به وفور در اختیار مردم قرار گرفته است، البته قیمت، نامتعادل و گران بوده و مردم در فشار بوده‌اند، این موضوع را قبول داریم و روشن هست. امّا نتوانستند اقتصاد ما را بشکنند.

وی با بیان اینکه در شرایط تحریم، آمریکا امروز به صراحت می‌گوید سیاست فشار حداکثری شکست خورده، گفت: آمریکا به صراحت می‌گویند راهی جز مذاکره نداریم و به صراحت می‌گویند اگر شما آماده هستید ما حاضر هستیم مستقیم مذاکره کنیم و اگر آماده نیستید، حاضر هستیم به‌طور غیرمستقیم و از طریق چهار بعلاوه یک با شما مذاکره کنیم. این به معنای پیروزی ملت ماست، این را دست کم نگیریم.

روحانی با بیان اینکه رسانه‌های ما و فضای مجازی می‌خواهند این واقعیت را بپوشانند، گفت: این پیروزی عظیم و بزرگ در تاریخ ملت ایران را تحریف نکنند. نه یک روز و دو روز و سه روز، بلکه ملّت ما سه سال و نیم مقاومت کرده در برابر فشارها.

**دولت قبلی آمریکا منزوی‌ترین دولت تاریخ این کشور بود

رئیس جمهور با بیان اینکه دولت قبلی آمریکا منزوی‌ترین دولت تاریخ این کشور بود گفت: آمریکا اگر تنها نبود می‌توانست در شورای امنیت، اسنپ بک را به قول خودش پیش ببرد. می‌توانست راجع به پایان تحریم تسلیحاتی ایران موفقیتی به دست بیاورد. این پیروزی بزرگ را چرا نمی‌گوییم؟ پیروزی سیاسی ملت ایران و دولت دوازدهم با رهبری مقام معظم رهبری و حمایت و هدایت ایشان توانسته‌ایم آمریکا را شکست دهیم چرا برای این پیروزی فیلم درست نمی‌کنید از پول ملت؟ اگر بناست از پول ملت فیلم درست کنید، واقعیت‌ها را حقیقت‌ها را بگویید. نباید غیرواقعی بگوییم و حقیقت‌ها را تحریف کنیم.

**آمریکا آماده است بنشیند و مذاکره کند

وی با بیان اینکه آمریکا آماده است بنشیند و مذاکره کند، گفت: اجرای برجام و بازگشت به تعهدات، در ادبیات دینی ما به معنای توبه است. آمریکا آمده می‌گوید می‌خواهم توبه کنم و به برجام برگردم. حالا چقدر راست می‌گوید و در عمل به حرف خود وفادار هست، باید ببینیم. ما قضاوت نهایی نمی‌کنیم، تا اکنون داریم قضاوت می‌کنیم. آنچه امروز ایران می‌گوید مورد قبول افکار جهانیان است. ما می‌گوییم به تمام تعهدات برجامی‌مان برمی‌گردیم در صورتی که آمریکا برگشته باشد و ببینیم که در عمل دارد اجرا می‌کند.

روحانی با بیان اینکه امروز ما یک حرف منطقی می‌زنیم، گفت: صلح آمیز بودن فعالیت هسته‌ای مان را با همین ندا به گوش جهانیان می‌رسانیم که به دنبال هسته‌ای غیر صلح آمیز نیستیم. همین که گفتیم پروتکل را اجرا نمی‌کنیم، این هم موقت است و اینکه گفتیم سانتریفیوژ جدید و مدرن نصب می‌کنیم این هم موقت است و اگر آن‌ها به کل تعهدات برگردند ما هم برمی‌گردیم و این مسئله بزرگی است و این فصل جدید و تازه از دیروز آغاز شد.

وی ادامه داد: اگر طرف مقابل ما یعنی آمریکا، جدیت و صداقت از خود نشان دهد همین دو را بیشتر نمی‌خواهیم، اگر این دو را ببینیم، به نظرم در یک زمان کوتاهی می‌توانیم مذاکره کنیم اگر جایی مذاکره لازم است با چهار بعلاوه یک. بدون مذاکره هم می‌تواند آمریکا انجام دهد، حالا دنبال بهانه است که این‌ها باید تدوین شود و تبیین شود که حرفی نداریم، امّا راه ما همان مسیر و راهی است که رهبر انقلاب ترسیم کردند.

رئیس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به در پیش بودن ماه مبارک رمضان گفت: دیروز در ستاد اقتصادی دولت تصمیم گرفته شد و امروز به رئیس سازمان برنامه و بودجه دستور می دهم که در روزهای اول ماه رمضان یک نوبت اضافی بسته کمک معیشتی به ۶۰ میلیون نفری که این کمک را دریافت می کردند پرداخت شود.

 وی همچنین گفت: هفته آینده هم برای ماه رمضان یک کارت اعتباری الکترونیک با پشتوانه سهام عدالت یا یارانه و یا سایر اوراق بهادار در اختیار مردم قرار می‌گیرد. از این طریق کسانی که سهام یک میلیونی دارند ۱۴ میلیون می‌توانند اعتبار داشته باشند و کسانی که سهام 500 هزار تومانی دارند 7 میلیون اعتبار دریافت خواهند کرد و این یک رفاهی است برای مردم و کمک به تولید کشور.

ادامه دارد... 

https://roomnews.dana.ir/1722332
ارسال نظر
نظرات