شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: اقتصادی
ساعت: 13:41 منتشر شده در مورخ: 1399/04/18 شناسه خبر: 1624931

بازگشایی مرز شلمچه و امیدواری به افزایش صادرات و کنترل التهابات ارزی

بازگشایی مرز شلمچه و امیدواری به افزایش صادرات و کنترل التهابات ارزی
بازگشایی مرز شلمچه به عنوان یکی از اصلی ترین محورهای صادرات کالا به عراق، علاوه بر عواید صادراتی، میتواند به تثبیت بازار ارز نیز کمک کند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ حدودا 4 ماه قبل با شیوع کرونا بسیاری از مرزهای صادراتی کشور از سوی همسایگان ایران مسدود شد. در این بین رفته رفته مرزهای شرقی کشور بازگشایی شد اما دو مرز مهم با نزدیک ترین شریک تجاری یعنی عراق برای 4 ماه بسته ماند. گفتنی است دو مرز شلمچه و چذابه بار اصلی صادرات به جنوب عراق را بر عهده داشتند که حالا اخبار خوشی از بازگشایی یکی از این دو مرز مهم منتشر شده است.

بازگشایی مرز شلمچه با محدودیت زمانی و تعدادی تردد

ناظر گمرکات خوزستان اعلام کرده است؛‌ با هماهنگی‌های انجام شده با کشور عراق، مرز شلمچه از ساعت 12 ظهر امروز (18 تیرماه) به روی صادرکنندگان و تجار برای انجام صادرات از ایران بازگشایی شد.

این بازگشایی با محدودیت زمانی و تعدادی تردد مواجه است و تنها دو روز در هفته و هر روز 250 خودرو اجازه تردد از این مرز به سمت کشور عراق را دارند.

بررسیها نشان می‌دهد، سالیانه حدود 8میلیارد دلار صادرات به عراق از کشورمان صورت میگیرد که تقریبا نیمی از این صادرات از مبادی استان خوزستان انجام شده است.
بر این اساس طی یک سال با توجه به ظرفیتهای موجود نزدیک به 3میلیارد دلار صادرات کالا  از 2 گمرک چذابه و شلمچه استان خوزستان به عراق انجام میشود.
این درحالی است که از دو  مرز باشماق  و پرویز خان نیز نزدیک به 3 میلیارد دلار صادرات  به کردستان  یا شمال عراق صادر میشده است.

گفتنی است 2میلیارد دلار صادرات نیز به صورت  برق و انرژی به کشور مذکور انجام می‌شود.

پیگیریها از استان خوزستان نشان میدهد احتمالا از 3 تا 4 هفته آینده مرز مهم چذابه نیز فعالیت خود را با پرتکلهای مربوطه آغاز کند. لازم به ذکر است از این دو مرز مهم روزانه 600 کامیون کالای صادراتی راهی عراق می‌شده است. بر این اساس  میتوان امیدوار بود با بازگشایی مرز شلمچه به عنوان یکی از اصلی ترین محورهای صادرات کالا به عراق، علاوه بر عواید صادراتی،  به تثبیت بازار ارز نیز کمک شود.

انتهای پیام

منبع: تسنیم

 
 
 
 
https://roomnews.dana.ir/1624931
ارسال نظر
نظرات