شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: اقتصادی
ساعت: 08:33 منتشر شده در مورخ: 1399/04/18 شناسه خبر: 1624334
در گفتگوی دانا با یک کارشناس اقتصادی مطرح شد؛

مدافعان برجام بگویند حاصل آمد و رفت 700 هیئت خارجی به ایران چه شد؟/ ثبت بزرگ‌ترین رکود اقتصادی تاریخ ایران در کارنامه دولت

مدافعان برجام بگویند حاصل آمد و رفت 700 هیئت خارجی به ایران چه شد؟/ ثبت بزرگ‌ترین رکود اقتصادی تاریخ ایران در کارنامه دولت
یک کارشناس اقتصادی با بیان دولت دستاوری برای دفاع ندارد و وضعیت اقتصادی بعد از بعد از برجام بدتر شده است؛ گفت: آقایان می‌گویند 700 هیئت خارجی برای سرمایه‌گذاری به ایران آمدند؛ ولی حتی یک قرارداد هم منعقد نشد.

عبدالمجید شیخی در گفتگو با خبرنگار اقتصادی شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ در مورد دستاوردهای برجام برای اقتصاد ایران و اینکه چرا دولتمردان دولت تدبیر و امید از آن دفاع می‌کنند، اظهار کرد: برجام برای اقتصاد ایران هیچ نفع و سودی نداشت و تنها فایده‌ای که می‌توان برای آن برشمرد عبرتی برای آقایان است که دشمن اهل مذاکره، مصالحه و دادن امتیاز نیست.

 

چیزی از برجام نصیبمان نشد/ دولت هیچ‌چیزی برای دفاع ندارد

وی با اشاره به اینکه مذاکره  یک بده و بستان است باید چیزی بدهیم و چیزی به دست بیاوریم، افزود: رهبر انقلاب بارها آقایان را نصیحت کردند که از مذاکره چیزی نصیبتان نمی‌شود. 

این کارشناس اقتصادی تأکید کرد: در برجام، مذاکره‌کنندگان هر چه داشتند، دادند و هیچ‌چیزی هم نگرفتند و هیچ نفعی برای کشور نداشت؛ برای فهمیدن آن، فقط وضعیت قبل و بعد برجام را نگاه کنید که چگونه بوده است، نه‌تنها بهتر نشده بلکه وضعیت به‌شدت بدتر شده و تحریم‌ها نه‌تنها لغو و یا کمتر نشد، بلکه بیشتر هم شده است.

شیخی در مورد علت دفاع رئیس‌جمهور و برای افراد از برجام گفت: چه کسی می‌گوید دوغ من ترش است؛ این دولت هیچ‌چیزی برای دفاع ندارد. به‌عنوان یک کارشناس در مقام قضاوت وقتی وضعیت قبل و بعد را ارزیابی و سنجش می‌کنم، دولت  هیچ دستاوردی برای دفاع ندارند.

وی با بیان اینکه عامل و ریشه همه گرانی‌ها در زمین خوردن تولید داخلی است، تأکید کرد: تحریم‌ها اثر آن‌چنانی بر روی اقتصاد ایران ندارد و فقط مقداری هزینه مبادلات را بالا می‌برد و اینکه مبادلات را با کندی مواجه می‌کرد؛ این دلیل روشنی است در دولت تدبیر و امید هیچ‌چیزی برای عرضه و دفاع از خودش ندارد به همین دلیل مرتب از برجام سخن می‌گویند و تنها کاری هم که انجام دادن برجام بود.

 

حاصل قراردهای برجام و رفت‌وامد 700هیئت خارجی چه شد؟

این استاد دانشگاه اضافه کرد: آقایان می‌گویند 700 هیئت خارجی برای سرمایه‌گذاری به ایران آمدند؛ ولی حتی یک قرارداد هم منعقد نشد، اگر قراردادی مانند توتال امضاء شد، فقط آمدند و اطلاعات میادین نفتی و بخش نفت را بردند و فروختند و این اتفاق هم دو بار در این دولت رخ داد و این آمدورفت‌ها عملاً هیچ نفعی برای اقتصاد ایران نداشت.

شیخی ادامه داد: متأسفانه برخی در کشور دنبال نوکری آمریکا و دیدن دم کدخدا هستند که به‌غیراز این تصویری نمی‌توان تصور کرد، گفت: دولت تدبیر و امید هیچ برنامه‌ای برای اقتصاد ندارد و الان رئیس‌جمهور از بهانه‌ای مانند کرونا استفاده می‌کند و ناکارآمدی خود را گردن کرونا می‌اندازند و جز کارهای عادی و روزمره و خرج بودجه هیچ کاری نمی‌کنند.

وی با اشاره به اینکه دولت بعد از 7 سال می‌گوید باید جلو گرانی‌ها را گرفت، تأکید کرد: قدرت خرید همه مردم از فرودین ماه سال 97 تاکنون یک چهار (کاهش 75 درصدی) شده و تازه یادشان آمده که باید جلوی گرانی‌ها را بگیرند. الآن یادش آمده که باید مسکن بسازند و 7 سال این بخش  را خواباندند البته این‌ها هم برای این است که فقط در سال آخر زیر سؤال نروند و آبروی ازدست‌رفته خود را بازیابی کنند.

 

ثبت بزرگ‌ترین رکود اقتصادی تاریخ ایران در کارنامه دولت تدبیر و امید

تحلیلگر مسائل اقتصادی گفت: برجام فضای روانی اقتصاد کشور را حادتر کرد و وقتی عکس‌العمل غربی‌ها را در این چند سال برای کنیم یک رابطه یک‌به‌یک با افزایش قیمت دلار دارد.

شیخی در مورد اینکه چرا نرخ دلار بالا رفت، گفت: ریشه افزایش قیمت دلار به دلیل افت ارزش پول ملی است. اقتصاد دو بخش حقیقی و مجازی تقسیم می‌شود و پول در جهت تسهیل مبادلات و بخش حقیقی به وجود آمده درحالی‌که بخش حقیقی (تولید) در چند سال گذشته به زمین‌خورده و عمده شاغلان کشور در بخش مجازی پول گردانی می‌کنند. 

وی با اشاره به اینکه بزرگ‌ترین رکود اقتصادی در تاریخ ایران در این دولت اتفاق افتاد، بیان کرد: زمانی که گرداب پولی رخ می‌دهد باعث تورم خواهد شد و این وضعیت ریشه در افت فعالیت‌های اقتصادی حقیقی دارد.

انتهای پیام/ن

https://roomnews.dana.ir/1624334
ارسال نظر
نظرات