شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: اقتصادی
ساعت: 16:29 منتشر شده در مورخ: 1399/03/13 شناسه خبر: 1614829

شمارش معکوس برای بازگشایی کامل مرزها/ پیش‌بینی کاهش قیمت ارز با از سرگیری صادرات

شمارش معکوس برای بازگشایی کامل مرزها/ پیش‌بینی کاهش قیمت ارز با از سرگیری صادرات
به‌نظر می‌رسد با بازگشایی مرزهای صادراتی، قیمت ارز با کاهش نسبی مواجه شود، این روند جذابیت بازارهای کاذب را کاهش می‌دهد و باعث می‌شود نقدینگی سرگردان به‌سمت بازار هدف حرکت کند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ در روزهای اخیر هیجان در بازار طلا و ارز تا حدودی کنترل شده و همین موضوع باعث تثبیت نرخ دلار در کانال 17هزار تومانی شده است. فراموش نکرده‌ایم که تا چند هفته قبل شوک ناشی از اصلاح بورس و کاهش عرضه در بازار ارز عملاً یک فضای هیجانی در بازار ایجاد کرده بود.

حالا و در نیمه خرداد ماه بازار ارز عملاً تثبیت شده است و خبری از صعودهای هیجانی نیست. انتظار می‌رود با کاهش اثرات کرونا در کشور عراق، رفته رفته مرزهای اصلی تجاری دو کشور همچون مرز مهم چذابه بازگشایی شود.

پیش از این احتمال بازگشایی این مرزها در اواخر خرداد ماه مطرح شده بود که به هر حال با شروع فرایند تجاری و صادرات محصولات به کشور همسایه عملاً فرایند بازگشت ارز سرعت بیشتری می‌گیرد و با افزایش عرضه احتمال کاهش قیمت ارز دور از ذهن به‌نظر نمی‌رسد.

با شیوع کرونا هرچند تقاضای جهانی انرژی در جهان کاهش یافته اما کشور توانسته است راههای جایگزین جدیدی برای فروش نفت و فرآورده‌های نفتی ایجاد کند، نمونه‌های واضح آن در صادرات بنزین با کشتی‌های غول‌پیکر به ونزوئلا و همچنین بخشنامه‌ها و مصوبات دولت در خصوص ترانزیت خارجی فرآورده‌های نفتی قابل مشاهده بود. این عوامل می‌تواند تأثیر قابل‌توجهی در توازن تراز تجاری کشور داشته باشد.

در روزهای اخیر تغییرات جدی در گروه‌بندی کالایی و تخصیص ارز 4200 و نیمایی ایجاد شده است که مجموع این عوامل یک شوک مقطعی به بازار وارد کرد. اما ظاهراً این تغییرات نیز تا حدودی پذیرفته شده و شوک اولیه در حال تخلیه شدن است،

به‌عنوان مثال اعلام شد گروه‌های کالایی 23 به بعد بایستی از ارز صادراتی اشخاص استفاده کنند و همچنین برخی کالاهای گروه یک به گروه 2 منتقل شدند. به هر حال تلاشها برای کنترل و تأمین ارز وارداتی در شرایط تنگنای ارزی پساکرونا قابل تقدیر است.

منبع: تسنیم

انتهای پیام

 
 
 
https://roomnews.dana.ir/1614829
ارسال نظر
نظرات