شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: اقتصادی
ساعت: 11:11 منتشر شده در مورخ: 1399/03/11 شناسه خبر: 1614130

بنزین در ونزوئلا سهمیه بندی شد/هر خودرو 120 لیتر در ماه

بنزین در ونزوئلا سهمیه بندی شد/هر خودرو 120 لیتر در ماه
س از آنکه ونزوئلا از سوی ایالات متحده آمریکا مورد تحریم بنزین قرار گرفت عملا کشوری که در خاک ایالات متحده نیز دارای پالایشگاه و جایگاه عرضه سوخت است نتوانست به بنزین تولیدی خود دست پیداکند و هم اکنون اعلام کرده است از روز دو شنبه طرح سهمیه بندی بنزین در این کشور هم گام با افزایش قیمت بنزین اجرا خواهد شد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ پس از آنکه ونزوئلا از سوی ایالات متحده آمریکا مورد تحریم بنزین قرار گرفت عملا کشوری که در خاک ایالات متحده نیز دارای پالایشگاه و جایگاه عرضه سوخت است نتوانست به بنزین تولیدی خود دست پیداکند و به همین دلیل صف های طولانی در ونزوئلا پشت جایگاه های عرضه سوخت شکل گرفت.

براین اساس مسئولان وزارت نفت در ونزوئلا که پیشتر در رسانه های بین المللی اعلام شده بود ارزان ترین نرخ بنزین را درجهان دارا هستند تصمیم گرفتند تا قیمت بنزین را اصلاح کنند تا از شدت مصرف بنزین در این کشور بکاهند اما هرچه زمان جلو تر می رفت شرایط برای تامین بنزین سخت تر می شد تا اینکه ایران اقدام به صادرات تجهیزات تولید بنزین (کاتالیست) و پس از آن اقدام به صادرات بنزین به این کشور کرد هرچند که مسئولان ونزوئلایی اعلام کرده اند محموله بنزین ایران فقط کفاف دو ماه مصرف این کشور را می دهد اما به نظر می رسد برای کنترل مصرف بنزین در این کشور اقدام به اجرای سیاست غیر قیمتی برای کنترل مصرف این حامل انرزی محبوب کرده اند.

رسانه های بین المللی اعلام کرده اند این کشور در یک تغییر تاریخی پس از چند دهه عرضه بنزین به قیمت تقریبا مجانی، هر لیتر بنزین از روز دوشنبه در جایگاههای سوخت در سراسر ونزوئلا ۵۰۰۰ بولیوار معادل ۲.۵ سنت آمریکا فروخته خواهد شد و از طرف دیگر برای هر خودرو تنها سهمیه بنزین ۱۲۰ لیتری در نظر گرفته اند.

مادورو در سخنانی در کاخ ریاست جمهوری ونزوئلا اعلام کرد: هموطنان عزیزم این یک جنگ سخت است. آمریکا هر شرکتی که برای ونزوئلا بنزین می آورد، مجازات می کند.

طارق ال ایسامی، وزیر نفت ونزوئلا که در کنار مادورو حضور داشت، اظهار کرد: دیزل که سوخت مورد استفاده صنایع و تولید برق در نیروگاهها است، همچنان یارانه ۱۰۰ درصدی خواهد داشت. شرکت نفتی دولتی PDVSA  قادر خواهد بود تقاضای خودروهای کشور را تامین کند.

این خبر همزمان با ورود نفتکشهای ایرانی حامل ۱.۵ میلیون بشکه بنزین به ونزوئلا که با کمبود شدید بنزین روبروست، اعلام شده است.

اصلاح سیستم توزیع بنزین در ونزوئلا به منزله یک تغییر اساسی در فرهنگ این کشور و کاهش نفوذ دولتی بر داراییهای مرکزی است.   اگرچه شرکت PDVSA با افزایش قیمت بنزین، می تواند میلیونها دلار ضرری که در یارانه های سنگین متحمل می شود را جبران کند، اما افزایش قیمت بنزین موضوع حساسی برای این کشور آمریکای لاتین است. زمانی که قیمتها در سال ۱۹۸۹ افزایش داده شد، کاراکاس به صحنه شورشهای خشونت آمیز تبدیل شد.

دولت ونزوئلا در سال ۲۰۱۸ طرح مشابهی را اعلام کرد اما این طرح دنبال نشد و سپس یک کارت بانکی و سهمیه خودرو برای کسانی که متقاضی دریافت بنزین یارانه ای هستند صادر شد که به گفته مادورو، هر دو این بار مورد استفاده قرار خواهند گرفت.

بر اساس گزارش بلومبرگ، مردم ونزوئلا بدنبال کمبود شدید بنزین، در برخی از نقاط این کشور برای دریافت بنزین ساعتها و حتی روزها در نوبت می ایستند. کسانی که می توانند پول بیشتری پرداخت کنند هر لیتر بنزین را در بازار سیاه چهار دلار خریداری می کنند.

انتهای پیام/

https://roomnews.dana.ir/1614130
ارسال نظر
نظرات