شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: اجتماعی
ساعت: 23:30 منتشر شده در مورخ: 1399/01/14 شناسه خبر: 1595954

تبلت‌ها و گوشی‌ها؛ خطری برای مهارت نوشتن و قدرت پردازش مغز

تایپ کردن روی کیبورد و در چند سال اخیر صفحات تاچ گوشی‌ها و تبلت‌ها و به تازگی نرم افزار‌های تبدیل صدا به متن، نوشتن با قلم و کاغذ را به انزوا رانده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ تا کمتر از ۱۰ سال پیش، نوشتن با دست و قلم و کاغذ، روال عادی بسیاری از امور بود. ما برای نوشتن نامه، دفترچه خاطرات روزانه، پرکردن فرم‌های اداری و بانکی، نگارش شکواییه‌های حقوقی، یادداشت کردن آدرس و شماره تلفن و حتی امضا کردن از قلم و کاغذ استفاده می‌کردیم. بچه‌ها در مدارس درس خوشنویسی داشتند و خلاصه هرکسی معمولا خودکاری به همراه داشت. با گسترش سریع گوشی‌های هوشمند و تبلت ها، اما اوضاع به کل دگرگون شده است. حالا کمتر کسی در طول روز و هفته و ماه از قلم و کاغذ و نوشتن با دست بهره می‌گیرد. به مرور تایپ کردن روی کیبورد و در چند سال اخیر صفحات تاچ گوشی‌ها و تبلت‌ها و به تازگی نرم افزار‌های تبدیل صدا به متن، نوشتن با قلم و کاغذ را به انزوا رانده است. شاید بگویید این ثمره پیشرفت‌های تکنولوژیک است و باید از آن استقبال کرد، اما نتایج تحقیقات علمی نشان می‌دهد حذف مهارت نوشتن با دست و استفاده نکردن از قلم و کاغذ پیامد‌های ناگواری در رشد مغزی کودکان و پردازش اطلاعات در بزرگ سالان بر جا می‌گذارد.

دست نویسی چه مزایایی دارد
افزایش یادگیری، کاهش حواس پرتی و جوان ماندن مغز از مهم‌ترین مزایای نوشتن با دست به جای استفاده از تایپ کردن با کیبورد است. نتایج تحقیقات «استانیسلاس دهاین»، عصب شناس کالج فرانسه نشان می‌دهد وقتی می‌نویسیم، یک جریان منحصربه‌فرد در مغز فعال می‌شود که به بازشناسی آن چه می‌نویسید می‌پردازد و آن را در ذهن تجزیه و تحلیل می‌کند.

پروفسور جیمز متخصص علوم اعصاب‌شناختی در دانشگاه ایندیانا هم در تحقیق خود به سراغ بچه‌هایی رفت که هنوز خواندن نمی‌دانند. او بچه‌ها را به گروه‌های مختلف تقسیم کرد، به بعضی یاد داد حروف را بنویسند و از برخی دیگر خواست با صفحه‌کلید کار کنند.

این تحقیق نشان داد واکنش مغز کودکان هنگام یادگیری نوشتن حروف با دست و یادگیری تایپ کردن روی صفحه‌کلید فرق می‌کند. شکل کلی فعالیت مغزی بچه‌هایی که با دست، حروف را می‌نوشتند شبیه آدم‌های باسواد بود که خواندن و نوشتن بلدند، اما درباره بچه‌هایی که نوشتن با صفحه‌کلید را تمرین می‌کردند چنین نبود. به‌نظر می‌رسد وقتی بچه‌ها یاد می‌گیرند با دست بنویسند، مغز جوری دیگر به حروف واکنش نشان می‌دهد. انگار بین فرایند یادگیری نوشتن با دست و یادگیری خواندن ارتباط برقرار می‌کند.

علاوه بر کودکان، مزایای نوشتن با دست شامل حال بزرگ سالان نیز می‌شود. برای بسیاری از افراد بزرگ سال، تایپ کردن با استفاده از صفحه کلید تجربه‌ای روزمره است. این در حالی است که مطالعات نشان داده ننوشتن روی کاغذ برای مدت طولانی منجر به از میان رفتن توانایی افراد برای پردازش اطلاعات جدید خواهد شد.

چند توصیه برای تمرین نوشتن
زندگی امروز را نمی‌توان متوقف کرد، اما باید با آگاهی به اهمیت نوشتن با دست، فرصت‌هایی برای نوشتن با قلم و کاغذ ایجاد کرد تا مهارت‌های شناختی در کودکان و قدرت پردازش اطلاعات در بزرگ سالان با اختلال مواجه نشود.

۱- از خط خطی کردن کودکان استقبال کنید: بچه‌ها از ۱۰-۱۲ ماهگی به بعد با مداد یا مداد‌های شمعی شروع به خط خطی کردن می‌کنند. از این فرصت استقبال و روزانه اوقاتی را برای انجام این کار آن‌ها مهیا کنید.

۲- نوشتن با قلم را با کودکان تمرین کنید: بچه‌ها امروزه بیش از هرچیزی گوشی‌های هوشمند، تبلت و رایانه‌ها را در اطراف خود می‌بینند. اوقاتی را در حضور کودکان با قلم و کاغذ به نوشتن مشغول شوید حتی اگر رونویسی داستانی کوتاه یا قطعه‌ای شعر باشد. این تمرین هم قدرت پردازش اطلاعات را در مغز شما فعال می‌کند هم فرزندانتان با نوشتن با دست خُو می‌گیرند.

۳- دفترچه تلفن، نامه و ... را احیا کنید: در اعیاد و مناسبت‌ها کارت‌های تبریک با دستخط خودتان برای دوستانتان بفرستید و لذت نامه نگاری را دوباره تجربه کنید.

۴- نوشتن را به تفریح و بازی تبدیل کنید: در دورهمی‌های خانوادگی با چند صفحه کاغذ و چند مداد برای اطرافیانتان بازی و سرگرمی فراهم کنید. بازی‌هایی مثل اسم و فامیل و ...

منبع: سواد زندگی

انتهای پیام/ط

https://roomnews.dana.ir/1595954
ارسال نظر
نظرات