printlogo


کد خبر: 1732179تاریخ: 1400/02/19 16:15
تحریف روزهای ابتدایی شیوع کرونا به سبک «تدبیر و امید»
دانا گزارش می‌دهد؛
تحریف روزهای ابتدایی شیوع کرونا به سبک «تدبیر و امید»
رئیس جمهور در حالی در جمع دست اندرکاران حوزه بهداشت و درمان به نقش مهم ستاد ملی مقابله با کرونا به عنوان ابتکار دولت برای مهار شیوع این ویروس اشاره کرده که همزمان با آغاز شیوع کرونا در کشور وی مسئولیت اداره این ستاد را به وزیر بهداشت محول کرد و به گفته برخی در قرنطینه به سر می‌بٌرد.

به گزارش خبرنگار سیاسی شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ رئیس جمهور دیروز در جمع مسئولان وزارت بهداشت و درمان و تعدادی از مدیران شرکتهای فعال در زمینه تولید واکسن سخنان تامل برانگیزی مطرح کرد و در این اظهارارت با تشریح عملکرد دولت تحت مسئولیتش به شرح آنچه در طول یک سال گذشته با همه گیری ویروس کرونا بر مردم و کشور گذشت، پرداخت.

روحانی در بخش نخست سخنانش به آغاز موج اول کرونا در کشور اشاره کرد و گفت: در زمان آغاز پاندومی کرونا عده ای پیشنهاد تعطیلی کامل با استفاده از قوه قهریه را ارائه می کردند که می توانست کشور را با مخاطره جدی روبرو کند، نمونه برقراری محدودیت های گسترده را در کشورهای اروپایی و آمریکایی شاهد بودیم که حاصل آن هجوم مردم به فروشگاه ها بود اما در ایران هیچ گاه شاهد چنین مشکلاتی نبودیم.

شنبه‌ای که هیچ چیز عادی نشد و روزانه 400 نفر را به کام مرگ کشید

این اظهارات رئیس جمهور درحالی مطرح شد که در اسفند سال 98 همزمان با شیوع ویروس کرونا در کشور، بسیاری از کارشناسان و مسئولان در بخش های مختلف از وزیر بهداشت تا نمایندگان مجلس خواستار تعطیلی 10 روزه کشور برای مهار کرونا بودند، اقدامی که دولت هیچ گاه نه تنها حاضر به انجام آن نشد، بلکه رئیس جمهور در سخنانی اعلام کرد که از روز شنبه همه چیز به حالت عادی برمی گیرد! همین جمله رئیس جمهور باعث شد که بعدها انتقادات بسیاری نسبت به عادی انگاری از سوی دولت در مقوله همه گیری کرونا مطرح شود تا جایی که وزیر بهداشت در اظهاراتی تند و انتقادی نسبت به بی توجهی به شیوع کرونا و عدم توجه به پروتکل های بهداشتی گفت: در مملکتی که رهبرش برای دیدار مجازی اجازه می‌گیرد چرا من ناگهان خبردار بشم گروهی آمد و گروهی رفت.

اگرچه دولت نسبت به تعطیلی 10 روزه و اعلام محدودیت های جدی در اسفند 98 با وجود توصیه های همه جانبه مقاومت کرد اما انتظار می رفت لااقل با آغاز تعطیلات نوروز و در شرایطی که آتشفشان کرونا به آستانه فوران نزدیک می شد، دولت به طور جدی مانع از سفرهای نوروزی مردم شود تا چرخه کرونا در کشور متوقف و ویروس شهر به شهر نچرخد اما دولت نسبت به این اقدام نیز اهتمام ویژه ای نشان نداد.

پافشاری دولت بر عدم قرنطینه جدی شهرها در ابتدای شیوع کرونا و عدم ممنوع سازی سفرها باعث انفجار کرونا در کشور شد اما رئیس جمهور با عدم پذیرش این اشتباه انگشت اتهام خود را به سمت منتقدان دراز کرده که برخی به دنبال تعطیلی کشور با استفاده از قوه قهریه بودند!

قحطی زدگی کلید واژه رئیس جمهور و اطرافیانش

رئیس جمهور در بخش دیگر سخنان شب گذشته خود در جمع دست اندرکاران حوزه بهداشت و درمان البته به مقوله فشارهای اقتصادی بر مردم آن هم در دوران کرونا اشاره کرده و گفته است: « با همت مسئولاین کشور و با وجود گرانی هایی که پیش آمد و مردم را تحت فشار گذاشت اما اجازه ندادیم که قحطی در کشور پیش بیاید!

این اظهارات رئیس جمهور در حالی مطرح شده است که کارشناسان اقتصادی علت نابسامانی های اقتصادی سال گذشته را بیش از فشارهای بین المللی و تحریم، ناهماهنگی تیم اقتصادی دولت و سوء مدیریت بخش اجرایی کشور عنوان کردند.

 

 

روحانی البته در این بخش از سخنانش از کلید واژه «قحطی» چشم پوشیده نکرده و باز هم از ادبیات قحطی زدگی که در طول ماه های اخیر بارها از زبان مسئولان دولتی از جمله شخص رئیس جمهور و معاون اولش شنیده شده است؛ تاکید کرد.

 

اگرچه به تعبیر رئیس جمهور مردم در طول یک سال گذشته با بحران قحطی مواجه نشدند اما صف های طویل مرغ و قیمت های افسارگسیخته گوشت و تخم مرغ نشان داد که سوء مدیریت دولت در امور اقتصادی داشت.

سوءمدیریت دولت و یا شایدم سیاست ها قطعی دولت زمینه ای شد تا در دورانی که مردم با ویروس بی رحم کرونا دست به گریبان بودن عده ای در بازار سرمایه و بورس، عده ای دیگر در بازار خودرو، عده ای در بازار دلار و برخی هم در بازار تهیه معیشت روزانه خود متضرر شده و گرفتار بحران شوند.

خودقرنطینگی رئیس جمهور در آغاز شیوع کرونا

رئیس جمهور اما در جمع مسئولان وزارت بهداشت تشکیل ستاد ملی کرونا را از افتخارات دولت دانست و گفت: تشکیل ستاد ملی مقابله با کرونا از بزرگترین اقدامات در مدیریت روند مقابله با کرونا بود؛ اگر ستاد ملی مقابله با کرونا تشکیل نمی شد کارها پیش نمی رفت و اگر برخی تصمیمات که در این ستاد در فاصله کوتاه اتخاذ و اجرا شد قرار بود طی روند عادی قانونگذاری در کشور اتخاذ شود شاید ماه ها زمان نیاز بود.

روحانی در حالی به نقش مهم ستاد ملی مقابله با کرونا اشاره کرده است که همزمان با آغاز شیوع کرونا در کشور وی مسئولیت اداره این ستاد را به وزیر بهداشت محول کرد و به قرنطینه خانگی رفت.

مسعود پزشکیان؛ نایب رئیس مجلس دهم در برنامه گفتگوی ویژه خبری به ماجرای نامه نگاری رئیس مجلس خطاب به رهبر انقلاب اشاره کرد و گفت: آنطور که شنیدم مقام معظم رهبری در پاسخ به نامه رئیس مجلس نوشته‌اند که باید ریاست محترم جمهور خود مسئولیت ستاد ملی کرونا را به‌عهده بگیرند و عملیات مقابله با این بیماری را داشته باشند.

اینکه رئیس جمهور در جمع دست اندرکاران بهداشت و درمان که موضوع کرونا و واکسیناسیون کار ویژه اصلی این نشست است سخن از لغو تحریم ها به میان می آورد نیز خود یکی دیگر از بخش های تامل برانگیز و پر سوال اظهارات روحانی است.

رئیس جمهور در بخشی از سخنان شب گذشته خود گفته است با صبر و ایستادگی مثال زدنی مردم و تلاش های دولت امروز به جایی رسیده ایم که هم آمریکایی ها و هم اروپایی ها با صراحت تمام اعلام می کنند که راهی جر رفع تحریم ها و بازگشت به برجام نداریم و تقریبا همه تحریم های اصلی و اصولی برطرف شده و مذاکرات برای برخی جزئیات ادامه دارد!

اینکه رئیس جمهور خبر از لغو تحریم ها بدهد برای ملت ایران چیز تازه ای نیست چرا که دولت یک بار هم بعد از امضا برجام سرمست از به نتیجه رسیدن مذاکرات، درِ باغ سبز به مردم نشان داد و گفت که تحریم ها برداشته شد اما حاصل آن تحریم های تازه در دولت اوباما امضا کننده برجام و بعد از آنهم در دوران ترامپ خروج از برجام و تحریم های جدید بود.

حال آنکه در جریان مذاکرات وین و در شرایطی که هنوز آمریکا با لغو تحریم های اصلی که شامل کاتسا و ویزا است موافقت نکرده اما روحانی مدام از لغو تحریم ها خبر می دهد موضوع قابل تاملی است که باید دید در آستانه انتخابات ریاست جمهوری با چه انگیزه ای مطرح می شود.

انتهای پیام/ک


لینک مطلب: https://roomnews.dana.ir/News/1732179.html