کد خبر: 1596858
قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت خبر داد:
رشد ۲۰۰ درصدی فروش اینترنتی در کشور با شیوع کرونا
قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: در پی شیوع کرونا فروش اینترنتی در کشور ۲۰۰ درصد رشد داشته است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ مدرس خیابانی در برنامه تیتر امشب یک شنبه شب شبکه خبر با اشاره به این که بیماری کرونا همه ابعاد، زندگی مردم ایران و جهان را تحت تاثیر قرار داده است افزود: از این رو باید همه ابعاد اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و امنیتی آن را در هر تصمیم گیری در نظر گرفت.

وی گفت: مرحله اول فاصله گذاری که فاصله گذاری اجتماعی بود با مشارکت و احساس مسئولیت عالی مردم به خوبی انجام شد و در مرحله بعد که فاصله گذاری هوشمند است تلاش می‌کنیم اصنافِ کم خطر به ترتیب و تدریج، فعالیتشان را از 23 فروردین البته با رعایت کامل دستورالعمل‌های بهداشتی شروع کنند.

قائم مقام وزارت صمت با بیان اینکه 18 میلیون نفر بر سفره اصناف، نان می‌خورند افزود: غفلت از ابعاد اقتصادی و امنیتی بیماری کرونا مشکل ساز خواهد بود لذا نگاه جامع الاطراف و ملی و همه جانبه به کرونا هنر ستاد مقابله با کروناست.

وی با بیان این که اصناف پر ریسک و دارای تجمعات و تراکم جمعیتی مثل تالار‌ها و آرایشگاه‌ها و ... همچنان فعالیتشان ممنوع است تاکید کرد: اصناف خود ناظر و مجری دستورالعمل‌ها هستند و باید به سایت وزارت بهداشت مراجعه و تعهدنامه‌ای را در این باره امضا کنند که همه موارد بهداشتی و اجتماعی توصیه شده را مو به مو و دقیق اجرا خواهند کرد.

مدرس خیابانی گفت: باید از فرصت کرونا هم استفاده کنیم از این رو از 23 اسفند طرح فروش اینترنتی را شروع کردیم که بیش از 6 هزار واحد صنفی در آن مشارکت کردند.

وی افزود: در این طرح، فروش اینترنتی 200 درصد رشد داشت و این اتفاق بعد از بحران کرونا هم ادامه خواهد داشت و موجب می‌شود سهم تجارت اینترنتی از اقتصاد، سهم قابل توجهی شود.

علیرضا رئیسی معاون بهداشت وزیر بهداشت هم با بیان این که در مرحله فاصله گذاری هوشمند، سه جز دیده شده است گفت: یک جز به فضای کسب و کار و ابزار و وسایل اصناف برمی گردد که باید از نظر بهداشتی تایید شود و پاکیزه باشد و جز دیگر مربوط به بهداشت و ایمنی فروشندگان و کارکنان و ارائه کنندگان خدمت است که آن‌ها هم باید همه موارد بهداشتی را رعایت کنند و بخش دیگر مربوط به مشتریان و خدمت گیرندگان است.

وی افزود: همچنان برنامه این است که در خانه بمانیم و همه موارد بهداشتی را رعایت کنیم و کرونا همچنان جدی است.

 رئیسی گفت: افرادی که بیماری زمینه‌ای مثل، دیابت، بیماری قلبی و ... دارند نباید سرکار بروند و باید در خانه بمانند و اگر شاغل اند حقوق و مزایای شان را دریافت کنند.

وی افزود: بقیه افراد هم باید در سایت وزارت بهداشت ثبت نام کنند و غربالگری شوند تا وضع جسمیشان مشخص شود و شیفتی سر کار بروند و موارد بهداشتی و فاصله‌ها در محل کار را هم باید رعایت کنند.

معاون وزیر بهداشت گفت: مدارس و دانشگاه‌ها تا 30 فروردین تعطیل است و 25 فروردین باز جلسه برگزار می‌کنیم و درباره ادامه تعطیلی یا لغو آن تصمیم گیری خواهیم کرد.

وی با تاکید بر این که باید از هر گونه تجمع و آمدوشد غیر ضروری خودداری کرد افزود: زیارت گاه‌ها و برگزاری نماز جماعات هم فعلا تا 30 فروردین تعطیل است.

 

انتهای پیام/